Smith Co. 41 over Clear Creek
Good Condition15 years old50 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 11 T10n R16w |
| Carries | Smith Co. 41 |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 31.84942, -89.57772 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 289.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000155 |