Smith Co. 60 over Clear Creek
Poor Condition76 years old40 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 8 T10n R16w |
| Carries | Smith Co. 60 |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 31.85354, -89.63036 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 35 sq m |
| Main Spans | 100 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000137 |