Smith County RD 61 over Clear Creek
Good Condition26 years old40 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 9 T10n R16w |
| Carries | Smith County RD 61 |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 31.84696, -89.61795 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 63.7 sq m |
| Main Spans | 100 |
| Year Built | 2000 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000156 |