Smith Co. 526 over Little Oakohay Creek
Good Condition14 years old25 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 16 T 3n R 7e |
| Carries | Smith Co. 526 |
| Crosses | Little Oakohay Creek |
| Coordinates | 32.09772, -89.58267 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 121.4 ft (37 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 347.8 sq m |
| Main Spans | 300 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000158 |