Smith Co. 539 over Little Oakohay Creek
Good Condition5 years old300 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 28 T 3n R 7e B |
| Carries | Smith Co. 539 |
| Crosses | Little Oakohay Creek |
| Coordinates | 32.07560, -89.58043 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.4 ft (37 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 347.8 sq m |
| Main Spans | 300 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA650000000A062 |