Clubhouse DR over Flint Creek
Fair Condition46 years old360 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 20 T 2s R11w B |
| Carries | Clubhouse DR |
| Crosses | Flint Creek |
| Coordinates | 30.86056, -89.11116 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 130.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 360 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000014 |