Taylor Cemetary RD over Branch Of Bridge Creek
Fair Condition26 years old63 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 15 T 2s R11w |
| Carries | Taylor Cemetary RD |
| Crosses | Branch Of Bridge Creek |
| Coordinates | 30.87783, -89.07981 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 75.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 63 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000091 |