Big Four RD over Bridge Creek
Good Condition18 years old370 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 22 T 2s R11w B |
| Carries | Big Four RD |
| Crosses | Bridge Creek |
| Coordinates | 30.85614, -89.08275 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 268.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 370 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000017 |