John Willis RD over Kirby Creek
Fair Condition22 years old500 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 26 T 2s R11w |
| Carries | John Willis RD |
| Crosses | Kirby Creek |
| Coordinates | 30.84025, -89.06758 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 227.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2024) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000018 |