Ten Mile Church RD over Br Of Black Branch
Fair Condition66 years old810 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 4 T 3s R11w B |
| Carries | Ten Mile Church RD |
| Crosses | Br Of Black Branch |
| Coordinates | 30.81224, -89.09566 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 174 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 810 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000047 |