Smithtown RD over Kirby Creek
Fair Condition41 years old250 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 35 T 2s R13w B |
| Carries | Smithtown RD |
| Crosses | Kirby Creek |
| Coordinates | 30.83378, -89.27117 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 364.8 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000030 |