Old HWY 26 over Silver Run
Fair Condition51 years old240 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 29 T 3s R13w B |
| Carries | Old HWY 26 |
| Crosses | Silver Run |
| Coordinates | 30.74991, -89.32169 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 220.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000060 |