Slvr Run-pgrss RD over Br Of Wolf River
Good Condition2 years old240 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 6 T 4s R13w |
| Carries | Slvr Run-pgrss RD |
| Crosses | Br Of Wolf River |
| Coordinates | 30.72816, -89.33991 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 178.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA660000000A086 |