Hester Loop over Br Of Wolf River
Good Condition11 years old100 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 7 T 4s R13w |
| Carries | Hester Loop |
| Crosses | Br Of Wolf River |
| Coordinates | 30.71806, -89.33861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 157.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA660000000A087 |