East Mchenry RD over Bigfoot Creek
Fair Condition26 years old150 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 15 T 4s R10w B |
| Carries | East Mchenry RD |
| Crosses | Bigfoot Creek |
| Coordinates | 30.69708, -88.97385 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 174 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000067 |