East Mchenry RD over Hurricane Creek
Good Condition5 years old200 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 18 T 4s R 9w B |
| Carries | East Mchenry RD |
| Crosses | Hurricane Creek |
| Coordinates | 30.69380, -88.93305 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 199.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA660000000A064 |