East Mchenry RD over Creek
Good Condition8 years old225 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 17 T 4s R 9w B |
| Carries | East Mchenry RD |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 30.69317, -88.91749 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 199.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 225 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000097 |