Herschel Road over Unnamed Branch
Poor Condition33 years old45 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 19 T 3s R11w |
| Carries | Herschel Road |
| Crosses | Unnamed Branch |
| Coordinates | 30.76781, -89.13292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 82.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000081 |