Ten Mile RD over Ten Mile Creek
Fair Condition36 years old330 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 24 T 3s R12w B |
| Carries | Ten Mile RD |
| Crosses | Ten Mile Creek |
| Coordinates | 30.76536, -89.14333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 415.5 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 330 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000051 |