Riceville RD over Big Biloxi Creek
Fair Condition31 years old40 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 22 T 4s R12w |
| Carries | Riceville RD |
| Crosses | Big Biloxi Creek |
| Coordinates | 30.68111, -89.17294 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 154.9 ft (47.2 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 405.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000085 |