Lonnie Lott RD over Mill Creek
Fair Condition31 years old95 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 9 T 4s R12w |
| Carries | Lonnie Lott RD |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 30.71236, -89.19531 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 62.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000083 |