Oil Well RD over Bridge Creek
Good Condition2 years old360 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 4 T 2s R11w B |
| Carries | Oil Well RD |
| Crosses | Bridge Creek |
| Coordinates | 30.89636, -89.08978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 195.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 360 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA660000000A011 |