India Road East over Br Of Red Creek
Good Condition6 years old930 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 6 T 3s R11w B |
| Carries | India Road East |
| Crosses | Br Of Red Creek |
| Coordinates | 30.80795, -89.12892 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 199.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 930 (2024) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA660000000A049 |