South Side Road over Short Bayou
Good Condition19 years old50 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 1 T17n R 4w |
| Carries | South Side Road |
| Crosses | Short Bayou |
| Coordinates | 33.35043, -90.56313 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 154.2 ft (47 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 437.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000007 |