Braswell Road over Short Bayou
Poor Condition48 years old30 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 1 T17n R 4w |
| Carries | Braswell Road |
| Crosses | Short Bayou |
| Coordinates | 33.35196, -90.55566 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 159.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000008 |