Three Mile Lake RD over Short Bayou
Fair Condition53 years old280 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 6 T17n R 3w B |
| Carries | Three Mile Lake RD |
| Crosses | Short Bayou |
| Coordinates | 33.36661, -90.54436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 246.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 280 (2007) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000004 |