Hobbs Brick Road over Drainage Canal
Poor Condition57 years old40 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 14 T18n R 3w |
| Carries | Hobbs Brick Road |
| Crosses | Drainage Canal |
| Coordinates | 33.42194, -90.47889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 132.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000032 |