Sh306/sec-2/l10.61 over Languille River
Fair Condition47 years old958 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | St. Francis |
| Location | 4.1 Mi W Jct SH 1&306 |
| Carries | Sh306/sec-2/l10.61 |
| Crosses | Languille River |
| Coordinates | 35.14479, -90.87886 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 186.0 ft (56.7 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 487.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 958 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005754 |