Sh306/sec2/l10.731 over Languille River Relief
Poor Condition47 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | St. Francis |
| Location | 4.0 Mi West Jct SH 1&306 |
| Carries | Sh306/sec2/l10.731 |
| Crosses | Languille River Relief |
| Coordinates | 35.14478, -90.87674 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 243.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005755 |