US 50 E over Is 255
Poor Condition57 years old7,946 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 35 T 44 N R 6 E |
| Carries | US 50 E |
| Crosses | Is 255 |
| Coordinates | 38.50201, -90.32218 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 306.1 ft (93.3 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 755.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,946 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1085 |