US 60 E over Macdougal CR
Fair Condition62 years old4,631 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Newton |
| Location | S 12 T 24 N R 34 W |
| Carries | US 60 E |
| Crosses | Macdougal CR |
| Coordinates | 36.82437, -94.54894 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.3 ft (12.9 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 172.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,631 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1104 |