Mo 291 N over Cst 39th ST Ramp
Good Condition62 years old37,243 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 20 T 49 N R 31 W |
| Carries | Mo 291 N |
| Crosses | Cst 39th ST Ramp |
| Coordinates | 39.04814, -94.36367 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 184.1 ft (56.1 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 729.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,243 (2024) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1106 |