Is 470 W over Is 70
Fair Condition62 years old45,169 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 20 T 49 N R 31 W |
| Carries | Is 470 W |
| Crosses | Is 70 |
| Coordinates | 39.04187, -94.36269 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 232.0 ft (70.7 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 940.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45,169 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1119 |