Mo 2 E over Grand Rvr
Fair Condition62 years old3,633 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 17 T 44 N R 32 W |
| Carries | Mo 2 E |
| Crosses | Grand Rvr |
| Coordinates | 38.61655, -94.48060 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 251.0 ft (76.5 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 711.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,633 (2024) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1153 |