Bennett RD over Br Of S Grand Rvr
Good Condition20 years old140 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 19 T 44 N R 32 W |
| Carries | Bennett RD |
| Crosses | Br Of S Grand Rvr |
| Coordinates | 38.60990, -94.48753 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 100.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 140 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31955 |