Grand River RD over Br Of S Grand Rvr
Good Condition20 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 15 T 44 N R 32 W |
| Carries | Grand River RD |
| Crosses | Br Of S Grand Rvr |
| Coordinates | 38.60666, -94.44271 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 3.9 ft (1.2 m) |
| Deck Area | 61.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31956 |