Is 49 N over Crd Poppy DR
Good Condition28 years old9,968 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Newton |
| Location | S 19 T 24 N R 32 W |
| Carries | Is 49 N |
| Crosses | Crd Poppy DR |
| Coordinates | 36.80310, -94.41901 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 495.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,968 (2024) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11746 |