RT Aa E over Is 49
Good Condition28 years old670 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Newton |
| Location | S 19 T 24 N R 32 W |
| Carries | RT Aa E |
| Crosses | Is 49 |
| Coordinates | 36.78893, -94.42173 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 287.1 ft (87.5 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1102.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 670 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11748 |