County RD #507 over Matthews CR
Fair Condition105 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Madison |
| Location | S 21 T 33 N R 6 E |
| Carries | County RD #507 |
| Crosses | Matthews CR |
| Coordinates | 37.52951, -90.38284 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 29.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1921 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13779 |