Atherton-sibley over Lit Blue Rvr
Fair Condition49 years old135 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 36 T 51 N R 31 W |
| Carries | Atherton-sibley |
| Crosses | Lit Blue Rvr |
| Coordinates | 39.19794, -94.26724 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 434.1 ft (132.3 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 1203.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 135 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13839 |