Atherton-sibley over Br Of Lit Blue Rvr
Fair Condition86 years old320 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 30 T 51 N R 30 W |
| Carries | Atherton-sibley |
| Crosses | Br Of Lit Blue Rvr |
| Coordinates | 39.19741, -94.25156 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 69.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13851 |