County RD 835 over Bee CR
Fair Condition27 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Monroe |
| Location | S 5 T 53 N R 10 W |
| Carries | County RD 835 |
| Crosses | Bee CR |
| Coordinates | 39.40831, -92.05731 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 75.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13868 |