County RD 840 over Branch
Fair Condition96 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Monroe |
| Location | S 5 T 53 N R 10 W |
| Carries | County RD 840 |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 39.39919, -92.05075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 40.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 14005 |