County RD 819 over Bee CR
Fair Condition38 years old75 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Monroe |
| Location | S 7 T 53 N R 10 W |
| Carries | County RD 819 |
| Crosses | Bee CR |
| Coordinates | 39.39075, -92.08008 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 56.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13942 |