County RD 378 over Br Of Lit Whitewat
Fair Condition125 years old250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bollinger |
| Location | S 36 T 33 N R 9 E |
| Carries | County RD 378 |
| Crosses | Br Of Lit Whitewat |
| Coordinates | 37.49969, -90.01217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 54.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1901 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13997 |