County RD 360 over Br Of Lit Whitewat
Fair Condition36 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bollinger |
| Location | S 1 T 32 N R 9 E |
| Carries | County RD 360 |
| Crosses | Br Of Lit Whitewat |
| Coordinates | 37.49272, -89.99725 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 32.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14102 |