County RD 360 over Yantz CR
Fair Condition72 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bollinger |
| Location | S 1 T 32 N R 9 E |
| Carries | County RD 360 |
| Crosses | Yantz CR |
| Coordinates | 37.47814, -89.99646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 41.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14119 |