ST Paul RD over Creek
Fair Condition30 years old865 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Charles |
| Location | S 1 T 47 N R 2 E |
| Carries | ST Paul RD |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 38.86543, -90.74197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 67.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 865 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14003 |