ST Paul RD over Trib Of Peruque CR
Poor Condition86 years old1,720 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Charles |
| Location | S 1 T 47 N R 2 E |
| Carries | ST Paul RD |
| Crosses | Trib Of Peruque CR |
| Coordinates | 38.85930, -90.74305 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 92.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,720 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 14068 |