Scott Station RD over Bnsf Rr
Poor Condition35 years old90 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cole |
| Location | S 30 T 45 N R 12 W |
| Carries | Scott Station RD |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 38.61841, -92.27712 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 144 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14014 |